Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Жилогриз пустоши воћњаке на југу Србије

rssBookmark and Share

Топлички округ 16.05.2013. Autor: Rts

Иако је воће у топличком крају овог пролећа добро понело, воћари стрепе због ларви инсеката које суше здрава стабла вишања и шљива, пустошећи воћњаке, који су до прошле године обилно рађали.

Жилогриз пустоши воћњаке на југу Србије

Здрава стабла у пуном роду у топличким воћњацима суше се и пропадају. Такав проблем воћари до сада нису имали, а стручњаци кажу да је узрочник штеточина под именом жилогриз, чије ширење ове године, на југу Србије, поприма епидемијске размере.

Воћари из подјастребачког села Бајчинца, у општини Прокупље, кажу да су овог пролећа бројни засади вишања у њиховом крају страдали. У први мах, мислили су да је то последица прошлогодишње суше, али је сада сасвим извесно да сушење здравих стабала, у пуном роду, изазивају ларве инсеката, којих има на десетине у сасушеним биљкама.

"Ове године све је уништено", каже један од вожара. "Изузетно је јака најезда, и ове године напада млади вишњар. Где се усели то, разара и младу воћку, а поготово стару, у којој више могу да се учауре."

Сазнања воћара о опасности која се надвила над производњом коштичавог воћа у Топличком округу, од које живи на хиљаде домаћинстава, потврђено је у Пољопривредној стручној служби у Прокупљу.

"Буквално прети да десеткује засаде облачинске вишње, као и друге воћарске културе", Александар Радуловић, директор Пољопривредне стручне службе у Прокупљу. "Ми као пољопривредна служба, која покрива Топлички округ, алармираћемо ових дана локалне самоуправе, Министарство пољопривреде и стручне установе."

Пољопривредни стручњаци са Високе пољопривредно-прехрамбене школе у Прокупљу тврде да су још пре пет година упозоравали, због промена климе и глобалног отопљавања, на неконтролисано размножавање ове штеточине, до сада, карактеристичне за тропске крајеве, али да та упозорења, очигледно, нису озбиљно схваћена.

"Борба је врло тешка и врло проблематична, јер ми, буквално, за тако крупну штеточину, односно штеточину великих димензија која спада у групу тврдокрилаца, данас немамо инсектицид за сузбијање", каже др Новица Илић, професор Заштите биља на Високој пољопривредно-прехрамбеној школи у Прокупљу.

Илић објашњава да су они, који су могли да помогну против одрасле јединке, која касније полаже јаја, из којих се лежу ларве, повучени са тржишта, због токсичности.

Ако изостане хитно и свеобухватно деловање против жилогриза, стручњаци страхују да би се о Србији веома брзо могло говорити као о земљи, где је некада успевало воће.


#   Топлички округ   Министарство пољопривреде   Новица Илић   пољопривредна служба   Александар Радуловић
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима