Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Отворена фабрика за рециклажу расхладних уређаја

rssBookmark and Share

20.09.2012. СР

У Нишу је пуштена у рад фабрика за рециклажу електронског и електричног отпада, односно фрижидера, малих и великих кућних апарата и телевизијских катодних цеви.

Отворена фабрика за рециклажу расхладних уређаја

Фабрика запошљава 250 радника, док ће сакупљачка мрежа и кооперанти бројати и до 4.000 људи, истиче се у данашњем саопштењу за медије.

Вредност новог постројења "Е-рециклаже" је осам милиона евра и представља највеће улагање у рециклажну индустрију од њеног зачетка, као и највећу домаћу "греенфиелд" инвестицију у Нишу у последњих десет година, казао је генерални директор Е рециклаже Нинослав Миленковић.

Годишњи капацитет погона је око 15.000 тона опасног отпада. Посебна вредност новог постројења је то што ће први пут у Србији моћи да се комплетно рециклирају фрижидери односно сви расхладни уредјаји. Са могућношћу прераде 1.000 фрижидера дневно, како се истиче, представља постројење са највећим капацитетом у земљи и региону.

"Најсавременија немачка технологија компаније 'Меwа' која је као лидер у овој области постала и наш стратешки партнер, омогућава да се процесом рециклаже издвоји максимална количина употребљивих сировина у виду рециклата високог степена чистоће потребних у индустријској производњи: бакар, алуминијум и гвождје квалитетног хемијског састава и чистоће од 97 одсто, као и пластика и пур-пена високе енергетске вредности", истиче се у саопштењу.

Уведена је и бесплатна зелена линија 0800-085-085 на коју градјани могу да се обрате и пријаве старе електричне и електронске уредјаје у свом окружењу на територији целе Србије. У року од 24 часа ти уредјаји се преузимају, бесплатно одвозе и потпуно безбедно прерадјују.

Све што буде прерадјивано у фабрици моћи ће поново да се користи - катодно стакло, метални делови, бакарни каблови и пластика. Фабрика у Нишу је извозно оријентисана и сав рециклирани материјал се извози. У Европи се по становнику обради четири килограма електричног и електронског отпада, док је у Србији тај износ много мањи.


#   фабрика   Нинослав Миленковић
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима