Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Прескупо свећење водице

rssBookmark and Share

Бунушки Чифлук 12.12.2011. Извор: РТС

Незадовољни ценама по којима локални парох наплаћује своје услуге, мештани неколико лесковачких села упутили свештенику протестно писмо. Верници траже да се цене прилагоде њиховим могућностима, или ће свештеника престати да примају у куће.

Изјаве Димитрија Калезића и Живице Туцића
Изјаве Димитрија Калезића и Живице Туцића

Мештани неколико села у околини Лесковца, незадовољни ценама по којима локални парох наплаћује своје услуге, упутили су му протестно писмо. Верници траже цене које су у складу са њиховим стандардом или, у супротном, свештеника неће примати у куће.

Уместо 500 динара, колико је наплаћивао за свећење водице, мештани девет месних заједница у околини Лесковца, од свог пароха траже да цену снизи на 200. И остали обреди су им скупи, па траже да их свештеник усклади са њиховим стандардом.

Немања Вељковић, из насеља Бунушки Чифлук, каже да мештани тог краја свештенику највише замерају прескупо наплаћивање свећења водице и кажу да циљ не треба да буде људе отерају, већ да привуку у цркву.

На нивоу Српске православне cркве не постоји ценовник ни за једну свету тајну. Неписано је правило да за венчање, крштење, опело или сечење славског колача, свештенику свако домаћинство да онолико колико може.

Димитрије Калезић, професор Богословског факултета у пензији, каже да та накнада није наплата за благодат Божју, већ да тај новац служи и за покривање потреба цркве за струју, комуналије, порез, као и за црквењака и рад помоћних служби.

Свака епархија понаособ може да одлучи како да се наплаћују услуге свештеника. Упућени, међутим, кажу да јединствен систем наплате не може да постоји, јер су неке сиромашније од других. Тако је многима у Србији 500 лесковачких динара за водицу повољна цена.

"Имамо примере у Грчкој где се ништа не наплаћује. Тамо свештеник има плату. Овде свештеници не желе да имају плату, јер мисле да овако могу да имају више. Значи, сами епископи и свештеници треба да се побрину да не остане утисак међу верницима и у јавности да је реч о грамзивости", истиче верски аналитичар Живица Туцић.

Осим у лесковачким селима, верника незадовољних ценама обреда има и у другим крајевима Србије. Већина ћути и плаћа, јер не желе, како кажу, да се замере цркви. Многи, међутим, кажу да им свештеник никада није тражио новац, већ да њиховој вољи и могућности оставља да одреде суму.

Заједничко свим свештеницима је да немају плату, већ породицу и себе издржавају од прихода које зарађују сечењем колача и свећењем водице.


#   Водице   Бунушки Чифлук
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима