Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

За обнову производње „Милана Топлице” потребно милион евра

rssBookmark and Share

Прокупље 22.01.2015. ПОЛИТИКА

Више од деценије не ради некада угледнa фабрика за експлоатацију минералне воде која је 2009. године продата „Инвест-импорт интернационалу” из Београда

За обнову производње „Милана Топлице” потребно милион евра

Минерална вода са извора у селу Вичи, испод брда где је давно био град Милана Топлице, још тридесетих година прошлога века одликована је златним медаљама на сајмовима у Паризу и Лондону.

Седамдесетих година предузеће „Прокупац” изградило је модерну фабрику за флаширање ове воде у суседном селу Тулару, а погон се касније одвојио па је основана самостална фирма „Милан Топлица”. Онда је дошло време приватизације. Свашта се од тада догађало, само фабрика никако да настави производњу.

Народни посланик Јелена Мијатовић је недавно у Скупштини Србије поставила питање шта се дешава у „Милану Топлици” и када ће, коначно, предузеће поново почети са радом. Од Агенције за приватизацију, Министарства рударства и енергетике и Министарства пољопривреде и заштите животне средине добила је одговор у којима су описана дешавања у овом предузећу од приватизације до данас.

У њему се каже да је у јуну 2002. покренут поступак приватизације предузећа „Милан Топлица”. Две године касније је продато 70 одсто друштвеног капитала конзорцијуму „Атлас систем”, „Еко-продукт” и „Це маркет” за 6,6 милиона динара, а већ 2008. Агенција је раскинула уговор са овим купцима.

У одговору не пише, али се зна, да је конзорцијум урадио нове бушотине, из којих је потекло 18 литара минералне воде у секунди. Подигли су, такође, нову производну халу од 2.508 квадратних метара и увезли савремене машине. Конзорцијум се распао, јер су његови челници оптужени за недозвољене радње у време опште приватизације.

Стечајни поступак у „Милану Топлици” покренут је 2009. године, када је продат и организован као друштво са ограниченом одговорношћу, чији је једини члан „Инвест-импорт интернационал” из Београда са 100 одсто удела.

Тек тада се испоставило, како тврди Министарство рударства, да предузећу „Милан Топлица” никада није одобрена експлоатација подземних вода. У септембру прошле године чак је истекао и рок решења којим је одобрено хидролошко истраживање, а она нису обављена.

Министарство пољопривреде, такође, тврди да од 2011. до августа прошле године „Инвест-импорт интернационал” није регистрован у водној књизи, нити му је издата водна дозвола за употребу изворишта које је користила Фабрика минералне воде „Милан Топлица”.

– У новембру прошле године организовали смо састанак са Момчилом Бодрожићем, директором и Миланом Ранђићем, помоћником за финансије предузећа „Милан Топлица”. Тада смо сазнали да ни објекти фабрике нису легализовани. Да би покренули производњу потребно им је, рекли су, бар милион евра и траже од наше општине да буде гарант зајма који би узели од Фонда за развој. Ми то, наравно, не можемо да прихватимо, јер и сами имамо велика дуговања – каже за „Политику” Мирољуб Пауновић, председник општине Прокупље.

У локалној самоуправи истичу да једино могу да покушају да нађу инвеститора који би био спреман да уложи новац у ову фабрику. А док се решење чека, лековита минерална вода ће и даље отицати у реку, нова хала ће зврјати празна, а модерне машине остати у целофану. Посао је овде, очигледно због немара, изгубило више од 150 радника. Њихове породице остале су без средстава за живот, а општина без прихода од пореза и доприноса.


#   Прокупље   Топлица река   производња   фабрика   председник општине   Мирољуб Пауновић   Минерална вода   Јелена Мијатовић   Милан Топлица   Министарство пољопривреде
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима