Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Како се "ослободити свекрве"? Ево неколико стратегија како да изађете на крај са тешким особама

Bookmark and Share

08.11.2014. Јужна Србија Инфо

Да ли вам се догађа да вас неке особе брзо избаце из равнотеже и ви постајете нервозни иако сте иначе смирена особа? Можда вас излуђују они који стално приговарају, насилници, егоисти, они с кратким фитиљем, склони осуђивању или социопати?

Како се "ослободити свекрве"? Ево неколико стратегија како да изађете на крај са тешким особама

Свима њима заједничко је да свесно или несвесно провоцирају и након тога стварају осећај да не постоји разлог за вашу реакцију. Они ће вас уверавати да је проблем у вама и да сте ви све започели.

То су особе које имају проблема у међуљудским односима због својих личних особина и начина понашања.  Тако, на пример, нарцистички поремећаји личности често користе друге људе као "луткице" за разне услуге и не виде да је то погрешно. Други људи то виде као безобразлук, док је то уствари природа тог поремећаја. Према томе они представљају углавном проблем за друге, али не схватају да је то тако јер сами у свом понашању не виде проблем. Зато такве особе долазе до закључка да је проблем у другима, па могу бити и вербално агресивни према њима – објашњава доктор психологије Никола Петровић.

Имајте на уму да тешке особе не морају бити социопати. Свако од нас може постати тешка особа у трен ока. Због искуства са сличнима, већина нас се дистанцира од таквих особа. Међутим, ако је проблематична особа члан уже породице, шеф или колега прекид свих веза са њом је немогућ.

 У тим случајевима потребно је да се унапред припремите за сусрет и избегавате проблематичне теме, али истовремено радите "по своме". Убеђивање неће помоћи, а не требамо се заносити ни тиме да ће се они променити сами од себе, јер за такве промене потребно је време и огромна мотивација саме особе која жели да се промени. Уколико желимо да имамо добре односе са таквим особама морамо бити свесни њиховог права да се понашају на такав начин. Ипак, када је то потребно и могуће, поставите им границе и предузмите радње које ће за њих бити казна, јер се само на тај начин може послати јасна порука да такво понашање не желимо да толеришемо – истиче психолог.

Типови тешких особа и како са њима

1. Непријатељски настројени - насилници

Знакови: Јако, понекад експлозивно супротстављање, честа нељубазност, цинизам, неповерљивост, не воли да није у праву.

Како се поставити? Директно се супротставите. Ово је често нужно. Али учините то сталожено и никад јавно. Насилник неће никад попустити ако има публику. Ви морате да будете конкретни и мирољубиво реците шта је за вас неприхватљиво и како желите да се односи према вама.

Подврста - Пасивно агресивни

Знакови: Агресија је овде скривена и изражава се не тако очитим знаковима, као што су отезање, лењост и не одговарање на јасне захтеве. Особа саботира ваше циљеве и пројекте. Сарказам је уобичајени алат пасивне агресије, а фрустрација уобичајена реакција.

2. Неуротични

Знакови: Тескоба, песимизам, негативност, свађалачка настројеност.

Како се поставити? Узалудно је извлачити их из њиховог јада. Имуни су на такве утицаје. Најбоље је схватити њихов поглед на живот и истовремено га не подупирати. Можете да кажете: 'Моје искуство је било сасвим супротно.'

3. Егоисти

Знакови: Властити интереси су на првом месту. Све схвата лично. Није у стању да направи компромис - никад. Инсистира да је пред свима увек у праву.

Како се поставити? Већ на почетку треба да имате на уму са ким имате посла, па вас неће дубоко разочарати.

4. Преосетљиви на одбацивање

Знакови: Константно скенирање због стварног или замишљеног одбацивања. Оставиће вас и због малог знака неодобравања јер сумњају да ћете ви њих оставити. У екстремном облику могу почети и да вас уходе.

Како се поставити? Не уверавајте их. Држите се чињеница


#   психологија   Никола Петровић
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима