Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Диспареунија - болни сексуални односи

Bookmark and Share

11.07.2014.

Чак петина жена у једном тренутку свог живота искуси диспареунију – болан сексуални однос. Нажалост, релативно ретко ће потражити помоћ лекара или стручне информације, нарочито у срединама попут наше.

Диспареунија - болни сексуални односи

Разлог за то је, пре свега, недовољна информисаност, а затим и непријатност коју овакав проблем сам по себи изазива. Међутим, болни сексуални односи могу имати широк спектар потенцијалних узрочника, од емотивних до неких озбиљних болести, и то није проблем којег треба занемаривати.

Тек када се искључе сви физиолошки узроци диспареуније, следи разговор са психологом

Појава болног сексуалног односа различитих узрока назива се диспареунија (диспареуниа). Иако и мушкарци могу имати болан сексуални однос, овај термин везује се готово искључиво за жене. Њиме се описује понављани или стални генитални бол, који се јавља пре, током или после сексуалног односа.

Бол може бити последица различитих телесних, али и психолошких сметњи. Са своје стране, он постаје узрок емотивних проблема и нарушавања односа у љубавној вези. Стога је изузетно важно разумети проблем и на прави начин, правовремено и без одлагања или страха, приступити његовом отклањању.

Жена током секса најчешће осећа бол уколико не постоји довољно вагиналне лубрикације. Ипак, бол може бити и узрок сувоће вагине, а не само последица.

Саме жене неретко имају уверење да се сувоћа вагине и бол јављају због њихове несигурности, страха или других емотивних сметњи, а често им и партнери, директно или посредно, намећу такву тезу. У сваком случају, нема ништа лошег у томе да пробате са опуштањем, маштањем, играма, дужом предигром и, посебно, квалитетним лубрикантима на бази воде. Уколико овакви савети не помогну, најбоље је ипак да потражите помоћ лекара.

Када се јавити лекару?

Наиме, иако често и не захтева лекарску интервенцију, треба знати да болан сексуални однос може да има узрок у неким озбиљним обољењима. Зато се третман диспареуније иницијално оријентише на физиолошке узроке, а тек када се они потпуно искључе, приступа се емотивно-психолошкој компоненти проблема.

Свом гинекологу се обавезно јавите уколико се бол изненада јави и понавља у дужем временском периоду, а посебно ако је праћен и другим симптомима, какви су болан менструални циклус, појачано или продужено крварење током циклуса, појачан вагинални секрет, болно и учестало мокрење, бол приликом пражењења црева итд.


Болови код ендометриозе

Лекару се обавезно треба јавити ако се, поред болова током самих односа, јављају и други симптоми и болови
Одлазак код лекара због диспареуније није посебно непријатан ни болан, тачније, може се рећи да се у првом тренутку не разликује од стандардног гинеколошког прегледа. Лекар ће најпре утврдити да ли је вагинални бол површински или дубински, те утврдити да ли се јавља увек или само у одређеним ситуацијама (условима). У зависности од налаза, неретко ће бити потребно као узрок бола прво искључити вагиналне инфекције.

Тек када се искључе сви физиолошки узроци болних сексуалних односа, потражите савет психолога. Емотивне и психолошке сметње које доводе до поремећаја сексуалних односа, па и бола, могу бити различитих узрока и незахвално је давати провизорне савете. Ипак, можемо рећи да су често последица несигурности, фактичке неспремности на сексуални чин, поготово код младих жена, затим страха, осећаја кривице или гриже савести, незадовољства својим телесним изгледом, као и лоших претходних искустава у сексуалним односима.


Диспареунија након трудноће и у менопаузи

Неки од узрока диспареуније могу бити и повреде (трауме) настале приликом порођаја, а неретко се јавља и током менопаузе, када вагина може да изгуби нормални степен природне лубрикације. У случају болног секса након трудноће, треба да знате да је после порођаја препоручјиво сачекати најмање шест недеља пре него што покушате сексуални однос. Исти савет важи и након већих хируршких интервенција у пределу стомака.

Притом, стрпљење и нежност партнера су императив, па му то отворено ставите до знања. Ако је вагина исувише сува услед менопаузе, најбоље је да се обратите свом гинекологу, који вам може преписати одговарајућу терапију у виду лекова или естрогенских крема.


Шта све може изазвати болне сексуалне односе?

Болни сексуални односиОсим инфекција и полно преносивих болести, које су тема за себе, неки од најчешћих узрока болних сексуалних односа могу бити:

Вагинисмус
Један од чешћих узрока вагиналног бола, који сејавља се због спазма вагиналних мишића (нежељеног грчења, контракција), и то обично код иницијалне пенетрације. Углавном је последица страха и неприпремљености, тачније неспремности на сексуални однос. Због тога је знатно чешћи код младих и неискусних жена.

Проблеми са грлићем материце
Током сексуалног односа, пенис у максималној пенетрацији може може доћи до цервикса (грлића материце). Тако евентуална обољења цервикса, као што су инфекције или тумори, могу да изазову веома јак и непријатан бол.

Бенигне творевине на материци
Миоми и фибромиоми су релативно чести бенигни тумори који се јављају на глатком ткиву материце. Сматра се да свака пета жена у средњем или касном репродуктивном добу има ове туморе, али пошто најчешће не изазивају никакве симптоме, углавном остану неоктривени. Међутим, у појединим случајевима могу да нарасту толико да изазивају изузетно болне сексуалне односе, а често и болну менструацију, појачано мокрење и друге симптоме.

Проблеми са јајницима
Овакви проблеми могу бити узроковани цистама на јајницима или упалама.

Ендометриоза
Јавља се када ткиво слузокоже материце (ендометријум), које је „активно“ током менструалних циклуса, расте ван шупљине материце, где нема довољно простора, па се везује за околне структуре (јајнике, јајовод, црева) и притиска их. Осим болних сексуалних односа, ендометриозу прате и други симптоми, као што су болне менструације, појачано крварење током циклуса, бол приликом пражњења црева или мокрења итд. Ово обољење може изазвати стерилитет и друге озбиљне последице.

Кокцигодинија
Настаје углавном услед прелома тртичне кости. Оваква повреда се релативно често виђа код жена, а најчешће настаје као последица пада на стражњицу. Услед прелома, долази до повећања закривљености ове кости, при чему је њен врх усмерен ка напред и притиска дебело црево и вагину. Поред болова који се јављају током пражњења црева, кокцигодинија може изазвати и болове у току сексуалног односа.

bol.rs


#   секс   жене   бол
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима