Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Четири чашице су превише за јетру

Bookmark and Share

15.12.2015. Вечерње новости

За појаву масне јетре и цирозе највећи кривац је претеривање са жестоким пићем. Алкохолни хепатитис развија се код 10 одсто пацијената који дуже време конзумирају алкохол, а код 35 до 45 одсто има смртни исход

Четири чашице су превише за јетру

Пораст броја оболелих од болести јетре бележи се свуда у свету, а главни кривац за ово тешко обољења је алкохол. Заблуда је да само тешки алкохоличари добијају оштећење јетре. Болест се може појавити и код особа које умерено конзумирају алкохол.

Ипак, сматра се да значајно већи ризик оштећења јетре имају мушкарци који пију више од 80 грама алкохола дневно и жене које за један дан пију више од 20 грама чистог алкохола. Један дл вина или 2,5 дл пива или мали чокањ (0,3 дл) жестоког пића садржи око 10 г чистог алкохола.

Представљено у броју алкохолних пића, код мушкараца је то од 14 до 27 чаша алкохола седмично, а код жена од седам до 13 пића седмично. Иако пију мање од мушкараца, жене су у већем ризику од развоја цирозе јетре.

Доктор Татјана Цвејић Пашић, гастроентерохепатолог у Клиничком центру Србије, каже да је алкохолни хепатитис прва степеница за развој цирозе:

- Алкохолни хепатитис развија се код 10 одсто пацијената који дуже време конзумирају алкохол, а код 35-45 процената има смртни исход. Најчешћи симптоми су малаксалост, губитак телесне тежине, бол у десном горњем делу стомака, жута пребојеност коже.

Код пацијената са алкохолном болешћу јетре карактеристична је појава масне јетре. Ултразвучни преглед абдомена најчешће указује на увећану светлу масну јетру. На основу лабораторијских анализа се разликује масна јетра алкохолног порекла од масне јетре неалкохолног порекла, мада је у данашње време све чешћа двојна етиологија (алкохол и висококалорична храна).

Воће и поврће, без соли
Исхрана оболелих од цирозе мора бити богата воћем, поврћем и целим житарицама које обилују витаминима. Неки пацијенти морају да избегавају храну богату гвожђем. Болесници са слободном течношћу у стомаку треба да смање унос соли. Месни протеини морају да се узимају умерено, али се унос биљних беланчевина не ограничава. Вежбање може да испровоцира крварење, па се не препоручује.

- Масна јетра као најчешћи облик болести овог органа обично је асимптоматска или праћена неспецифичним симптомима попут умора, мучнине и тупог бола у десном горњем квадранту абдомена - објашњава др Цвејић Пашић.

У стадијуму алкохолног хепатитиса за пацијента је најзначајнији престанак узимања алкохола уз адекватну исхрану, посебно супстанци које су у недостатку. Они који не престану са овим "задовољством" ризикују да потпуно униште јетру.

- Дуготрајно конзумирање алкохола често доводи до алкохолне цирозе јетре која може бити и асимптоматска, али се може испољити и појавом слободне течности у стомаку, крварењем из проширених вена једњака и поремећајем стања свести које је узроковано неадекватном детоксикационом функцијом јетре - каже др Пашић.

У дијагностици алкохолног оштећења јетре прво треба урадити лабораторијске анализе. У лабораторијским анализама уочавају се повишене трансаминазе (АСТ је најчешће двоструко повишена у односу на АЛТ) као повишене вредности гама глутамил трансферазе.

Код пацијената код којих постоји сумња на алкохолну цирозу, која може "да прерасте" и у хепатоцелуларни карцином, треба урадити гастроскопију.

М. Васиљевић


#   алкохол   јетра   ракија   масна јетра   лабораторијске анализе
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима