Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Ко не легализује кућу, платиће папрен порез

Bookmark and Share

23.09.2015. Ало, Јужна Србија Инфо

За објекте који не буду могли да се легализују или сруше, власници ће морати да плаћају драстично већи порез од оних за које постоје папири.

Ко не легализује кућу плаћаће већи порез на имовину, Фото: Профимедиа
Ко не легализује кућу плаћаће већи порез на имовину, Фото: Профимедиа

У ову групу спадају куће, станови или помоћни објекти за које су одбијени захтеви за легализацију или њихови власници нису ни покушали да их озаконе.

Примедбе и предлоге на Нацрт закона о озакоњењу сви заинтересовани могу да приложе током наредних 15 дана. У Привредној комори Србије јуче је отворена јавна расправа. Међу питањима које нису до краја дефинисана, и је и начин на ко ће доказивати право својине на објекту или земљишту испод њега, пишу "Новости".

Министасртво грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре размишља да се прихвати једна врста одржаја, својина стечена вишедеценијским коришћењем, па би се то право доказивало у управном спору. Ово је најавила државни секретар Александра Дамњановић и истакла да иако Европска повеља о људским правима предвиђа да се свака својина доказује у судском спору, наши многи закони предвиђају да се у управном поступку утврђује ово право.

Када је реч о објектима који неће бити озакоњени, али и не могу да се сруше, вероватно ће плаћати већи порез на имовину.

- Реч је о становима и вишеспратницама или објектима чије би рушење угрозило суседне објекте - појаснила је Дамњановићева.

- Размишља се о увођењу обавезе плаћања већег пореза на имовину. Прихватили смо принцип да предмет озакоњења могу бити само објекти који су видљиви на сателистском снимку, а те снимке управо прибављамо. По питању спратности, ако постоје планска документа која је дефинишу, прихвата се максимално одступање за два спрата. Ако је предвиђено приземље, спрат и поткровље, ми ћемо разматрати највише приземље, три спрата и поткровље. За подручја која немају планска документа, прихватићемо највише четири спрата, односно три спрата и поткровље - додала је секретарка.

Између осталог, не могу се озаконити ни објекти који су грађени на земљишту непогодном за градњу. Али и ту могу бит изузеци. Задатак је власника, да о свом трошку у року од 30 дана, докаже да је грађевина сигурна и стабилна.

Наглашено је и да грађани који су поднели захтеве за легализацију по ранијим законима не морају поново да се пријављују. Не морају ни они који нису, јер ће до њих доћи сами грађевински инспектори у наредних шест месеци.

Коментара: 0


#   Привредна комора   легализација објеката   јавна расправа   нацрт закона   порез на имовину   закон   државни секретар   Акесандара Дамњановић   Александра Дамњановић
@


 


[ Додај коментар ]





Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима