Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

"Дечко" доноси свету ледену зиму, а нама...

Bookmark and Share

25.08.2015. Срна,Блиц, Јужна Србија Инфо

Иако су амерички стручњаци за климатске промене најавили жесток утицај таласа "Ел Нињо" на подручју целе планете, српски метеоролог каже да ће овогодишњи "Ел Нињо" заобићи наш регион, али да ће се индиректне последице, ипак, и овде осетити.

"Дечко" доноси свету ледену зиму, а нама...

Страни метеоролози сматрају да ће нови "Ел Нињо" бити много опаснији по планету од оног који је њом харао 1997. усмртивши више од 23 хиљаде људи и направивши материјалну  45 милијарди долара.


Ипак, српски метеоролози су убеђени да су разорне последице које овај талас може да направи на Земљи, далеко од подручја наше земље.
 
- Најближа земља Србији, коју ефекти "Ел Ниња" могу да погоде, јесте Велика Британија, где се очекује изразито хладна зима. Последицу овог таласа код нас ће једино осетити рибари, јер риба из Тихог океана, одакле "Ел Нињо" долази, може почети.

Метеоролог у Хидрометеоролошком заводу Републике Српске Милица Ђорђевић каже да ће у региону због све топлије атмосфере у наредном периоду често да се смењују периоди екстремно сушног и врло кишовитог времена.

За разлику од хладне зиме која очекује Британце, у Србији ће зимски период проћи без сурових хладноћа.
 
- Зима ће бити лепа и топлија од прошлогодишње и пратиће је дефицит падавина. Становници Србије могу да одахну, јер ће промена опште циркулације атмосфере коју "Ел Нињо доноси", неће има последице код нас. Ко год каже супротно, само нагађа кретање овог феномена - каже Станојевић.
 
"Зима нам стиже из Русије"

Зима ће и ове године као и претходних стићи тек када "загуди" у Русији, каже Станојевић.
 
- Хладни зимски талас у наш регион увек долази из Русије, тачније из Сибира. Што значи да јаче зиме у Србији неће бити док не стигне из сибирског подручја - наводи метеоролог.
 
"Ел Нињо" је велика природна непогода која је изазвана климатским променама и прекомерним загревањем мора и океана, поготово на подручју источног Пацифика.
 
Површинска температура тог океана константно расте већ месецима, тако да је просечна температура забележена ових дана у водама у близини Перуа већа за готово два степена Целзијуса и знатно виша него у истом периоду 1997. године, када се десио разорни "Ел Нињо". 


#   зима   хладноћа   Свет   Велика Британија   зимски период   Часлав Станојевић   хидрометеоролошки завод   Милица Ђорђевић
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима