Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

ИСТРАЖИВАЊЕ НСПМ: ДС има већи рејтинг од СПС, изнад цензуса и радикали

Bookmark and Share

07.05.2015. НСПМ, Н1, Јужна Србија Инфо

Демократска странка има већи рејтинг од социјалиста а поред њих и напредњака цензус би прешла и Српска радикална странка, показује истраживање које је спровела Нова српска политичка мисао (НСПМ).

Истраживање НСПМ, Фото: Графика
Истраживање НСПМ, Фото: Графика

Истраживање је спроведено од 10. до 22. априла теренском анкетом, на репрезентативном узорку од 1.200 пунолетних грађана Србије.

СНС - 42,4 %
ДС -   12,5 %
СПС - 10,7 %
СРС -   6,1 %

На парламентарне изборе изашло би 55,7 одсто бирача, од којих је 40 одсто рекло да још нема став за кога би гласало, показало је истраживање, за СНС би гласало 25,5 одсто, за ДС 7,5 одсто и за СПС 6,4 одсто бирача.

Ако би се гласови неодлучних пропорционално расподелили, истраживање показује да би СНС добио 42,4 одсто, ДС 12,5 одсто, а СПС 10,7 одсто гласова, при чему би цензус прешла још и Српска радикална странка са 6,1 одсто, а близу тог прага са 4,8 одсто била би и Демократска странка Србије.

За улазак у ЕУ 41,1 одсто гласача

На питање да ли подржавају улазак Србије у ЕУ, позитиван одговор дао је 41,1 одсто испитаника, док је 39,4 одсто рекло да не подржава улазак Србије у Унију.

У односу на претходна истраживања НСПМ, забележен је пад подршке интеграцији Србије у ЕУ и то за око 15 одсто у последњих шест месеци. У новембру прошле године, подршка уласку Србије у ЕУ износила је 56,4 одсто, показало је истраживање.

Чак 71 одсто испитаника против признања независности Косова

На питање да ли би требало признати независност Косова, уколико би то био услов за улазак у ЕУ, 71 одсто испитаних рекао је да то не би требало прихватити, док је 15,6 одсто рекло да би такав евентуални услов требало прихватити.

Једна трећина испитаних (34,2 одсто) рекла је да је садашња влада боља од владе коју је до 2012. године водила ДС, а незнатно мањи проценат - 32,1 одсто рекао је да су те владе исте.

Уласку Србије у НАТО противи се 80 одсто испитаника, а подршку евентуалном савезу Србије са Русијом даје око 61 одсто анкетираних, али на посебно питање о томе какве односе Србија треба да развија са Русијом и ЕУ, готово половина (46,5 одсто) рекла је да са ЕУ и Русијом треба развијати пођеднако добре односе.


#     политика   истраживање   рејтинг  
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима