Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

У Нишу одржана расправа Нацрта закона о уџбеницима

rssBookmark and Share

28.11.2014. Јужна Србија Инфо

Нацртом закона о уџбеницима предвиђено је да бесплатне уџбенике добију материјално најугроженији ученици од првог разреда основних школа до средњошколаца

У Нишу одржана расправа Нацрта закона о уџбеницима

Најављено је и смањење обима уџбеника као и лимитирање њихове цене

Бесплатни уџбеници за ученике основних и средњих школа, лимитирана цена коју ће одредити Министарство просвете, неуке и технолошког развоја, смањење обима уџбеника, само су неке од новина у Нацрту закона о уџбеницима о којима је јуче било речи током прве јавне расправе одржане у Нишу на  Високој техничкој школи струковних студија. О новинама и изменама које ће се наћи  јануара у скупштинској процедури говорила је Зорана Лужанин, помоћник министра просвете. Јавној расправи су присуствовали директори основних и средњих школа, а посебно интересовање за расправу владало је код директора средњих стручних школа будући да се једна од новина односи и на уџбенике за стручне предмете који нису годинама мењани.

''Нацрт закона о уџбеницима има за циљ да исправи све неправилности које се налазе у претодном закону и тако омогући ученицима да добију квалитетније уџбенике“, казала је Зорана Лужанин. ''Новим законом се мења и пројекат који се тиче бесплатних уџбеника. До сада су бесплатне уџбенике добијали само ученици нижих разреда основних школа, а сада је у плану да се то прошири и на основце из старијих разреда али и на ученике средњих школа. Како смо средствима ограничени и не могу сви да добију бесплатне уџбенике уведен је критеријум, а тиче се социјалног статуса породице. Тако ће бесплатни уџбеници отићи у руке оних ученика који су материјално најугроженији. Новина је и у томе да те уџбенике ученици неће враћати“, нагласила је Зорана Лужанин.

У издавачкој кући ''Клет'' мисле другачије. . Сматрају да је Нацрт закона потпуно ретроградан, неуставан, који садржи чак 7 чланова о којима директно одлучује Министар. То је потпуна ''копија'' хрватског закона и не разумемо зашто морамо да се угледамо на њихово искуство кад су наша достигнућа ништа мање позитивна, ако не и боља. Закон ће упросечити продукцију уџбеника и самим тим знања наших ученика - рекла за Јужну Србију Инфо, Гордана Кнежевић Орлић, директорка "Клета".

Она је додала и да Нацрт закона о уџбеницима предвиђа смањење обима уџбеника.

''Примедбе родитеља да деца носе претешке торбе и да су књиге преобимне, стоје, а парадоксално звучи и податак да уџбеник из математике има 450 страница“, навела је Зорица Лужанин. ''Законом је предвиђено да се иде са смањењем обима. Осим тога идемо и са увођењем електронског додатка који ће утицати на то да уџбеници буду квалитетнији.и цена уџбеника биће лимитирана.О њеној висини ће одлучивати ресорно министарство“.

Према њеним речима учитељи, наставници и професори неће мођи више да захтевају од ученика додатна учила за наставу.

''Уколико се то догоди сматраће се да је наставник направио тежу повреду радне обавезе. Сва наставна средства је дужна да обезбеди школа и то је саставни део библиотечко-информативне грађе и извора које ученици могу да користе у настави“, казала је Лужанин.

Посебно велике промене, када се ради о уџбеницима, очекују се код средњих стручних школа које похађа 75 одсто деце средњошколске популације.

''Велики број стручних предмета у стручним школама нису покривени новим уџбеницима, а ђаци наставу прате уз помоћ уџбеника од пре десетак и више година. Надамо се да ће од идуће године и ђаци средњих стручних школа добити нове уџбенике. Један од разлога због чега се то није догодило до сада је мала тиражност ових књига“, објаснила је Лужанин.

Ту није крај новинама које доноси Нацрт закона о уџбеницима. Законом је предвуђено да се укину лиценце за издаваче, али ће они убудуће морати накнаде за издавање уџбеника  плаћати Заводу за унапређење наставе. Осим тога Министарство просвете ће сваке четврте године објављивати јавни позив за  подношење захтева за одобравање уџбеника.

''Сваке четврте године биће објављиван и Каталог уџбеника који су обавезни за ученике, а у исти биће увршћени они уџбеници које одаберу професори из школа које похађају најмање 15 одсто ђака од укупног броја“, закључила је Лучанин.

Када су у питању уџбеници за стручне предмете са заменицом министра просвете слажу се и директори средњих стручних школа.

"У многим школама су уведени нови образовни профили или су иновирани стари, али се уџбеници нису променили годинама и не прате те промене“, каже Небојша Соколовић, директор ЕТШ „Никола Тесла“. Заједница електротехничких школа је расправљала о томе и она је спремна да се ухвати у коштац са овим проблемом чак и као издавач јер знамо шта нам је потребно, а можемо и да предложимо ауторе тих уџбеника који су еминентни стручњаци. На тај начин би се олакшао и рад ученицима."

Поводом Нацрта закона о уџбеницима одржаће се још две јавне расправе у децембру и то у Београду и Суботици.

 


#   Министарство просвете   јавна расправа   нацрт закона   уџбеници   Зорана Лужанин   Никола Тесла   јавни позив   бесплатни уџбеници
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима