Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

"Марш на Дрину" у славу јунацима и сећање на Дан примирја 11. новембар

Bookmark and Share

11.11.2014. Јужна Србија Инфо

Песма "Марш на Дрину" постала је симбол храбрости Срба у Првом светском рату, који су, упркос великим губицима у људству, из тог рата изашли као победници.

"Марш на Дрину" у славу јунацима и сећање на Дан примирја 11. новембар

На Дрину (познат и као Марш на Дрину) је традиционални српски  марш који је компоновао Станислав Бинички, у Ваљеву почетком Првог светског рата, у част победе српске над аустроугарском војском на Церу и команданта Гвозденог пука Миливоја Стојановића. Ова песма постала је симбол храбрости Срба у Првом светском рату, који су, упркос великим губицима у људству, из тог рата изашли као победници. Победа малобројне српске војске над надмоћном аустроугарском војском истовремено је и прва победа савезничких сила у Првом светском рату.

Иво Андрић је 1961. године у Шведској на доделу Нобелове награде понео композицију „На Дрину“. Дело је изазвало велику пажњу шведске јавности и до данас једно је од најслушанијих дела у Шведској.

Швеђани су најзаслужнији за пораст популарности марша шездесетих година 20. века. Године 1964. снимљен је и филм „Марш на Дрину “ у режији Жике Митровића.

Године 1964. српски новинар и песник Милоје Поповић написао је и текст

„У бој крените јунаци сви Крен’те и не жал’те живот свој
Цер да чује твој,
Цер нек види бој
А река Дрина славу, храброст И јуначку руку српског сина. Пој, пој, Дрино, водо хладна ти Памти приче кад су падали Памти храбри строј који је
Пун огња, силе, снаге протерао Туђина са реке наше драге.
Пој, пој Дрино, причај роду ми Како смо се храбро борили Певао је строј, војев’о се бој крај хладне воде Крв је текла крв се лила Дрином због слободе.“

 


#   Иво Андрић   Дан примирја   Марш на Дрину   Милоје Поповић   Станислав Бинички   Жика Митровић
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима